Thursday, January 31, 2013

Stuffed Mussels

I was so sick and busy. For this reason I had to put a long space again :). Also I couldn't print a new photograph. Therefore I am posting and old one.
It was taken at a beach in Istanbul which name is Menekşe. The English meaning of Menekşe is violet. What a cool name for beach :)
The man in the photograph was collecting mussels for cooking and selling stuffed mussels which is a popular street food in Istanbul. You can buy and eat almost every corner in Istanbul. It was a sunny and very cold winter day and man was inside of the sea. It is definitely a hard job. 
 The most thing I like in this photo is superposition of geometric lines and tone gradation changing. Here are the print details:


Paper: Ilfrord Multigrade IV Fiber 1K Glossy
Paper Size: 24x30.5 cm (9½x12in)
Image Size: 18.9x28.8 cm (7.4x11.3in)
Developer: Kodak Dektol 1+2 (2 min.)
Toner: Untoned
Film Format: 35 mm

2 comments:

 1. Senden tekrar bir fotograf görünce seviniyorum Taylan. Arşivinin turşusunu mu kuracaksın. Burada paylaş bizimle işte :)

  Yalnız burada zoom optik mi kullandın? Ufuk çizgisi acayip bombeli görünüyor.

  Atölyedeki hatıra fotografımız güzel oldu. Sadece kontaktta gördüm, henüz büyütmedim.

  Selamlar, sevgiler...

  ReplyDelete
 2. Eski baskılarımın genellikle karanlık oda ile ilgili baskı detaylarını hatırlayamadığımdan paylaşmıyordum. Olmadı arada sıra onlardan da bir şeyler eklerim. Aslında turşuyu çok severim. Eklemeyip turşusunu kursam mı acaba? :)

  2010'a kadar maalesef lenslerim kalite olarak hep kötüydü. Bu fotoğrafı çektiğim lens ise çok büyük ihtimalle Tamron 19-35 zoom lens. Eski negatiflerimden en fazla bu boyutta basmayı tercih ediyorum. Daha fazla büyütünce kalitede çok fazla kayıplar oluyor. Keskinlik gidiyor, kontrast bir garip oluyor. Pek sevmiyorum.
  Çektiğin fotoğrafları merak ediyorum. Bir ara paylaşırsın :)

  ReplyDelete